fbpx

Treneris Kārlis - 29325705, Treneris Reinis - 20232289

Vēsture
Informācija no LSPA studenta Kārļa Vancoviča kursa darba, 2018. gads

 

Par skrituļslidu dzimšanas brīdi uzskata 1760.gadu, kad vienrindas skrituļslidu agrīno versiju izgudroja kāds beļģis, vārdā Jons Jozefs Merlins. Viņš pievienoja koka spoles pie koka sloksnēm un pienagloja tās pie savām kurpēm. Dokumentāli avoti vēsta, ka šis vīrs bijis virtuozs mūzikas instrumentu izgatavotājs un dzīvojis nelielā ciematiņā, netālu no Ljēžas pilsētas Beļģijā.

Agrīno laiku skrituļslidas

1863. skrituļslidu dzimšanas gads. James Leonard Plimton izgudroja slidas ar četriem riteņiem, divus blakus esošos pārus, ko sauc arī par “quad skate”. Tā kā šīs slidas ļāvās lielākai kontrolei un vieglākai slidināšanai, četru riteņu slidas ātri ieņēma dominējošo vietu šajā nozarē. Slidas bija ar 4 platiem koka riteņiem uz divām asīm. Noliecoties kājai uz sāniem, asis satuvinājās, tādējādi ļaujot veiksmīgi pagriezties. Vienīgā šo slidu problēma bija riteņu ātrā nolietošanās uz asīm. Tad J.L.Plimton izgudrojā eļļošanas sistēmu un skrūves, kas vadīja smērvielu uz berzes punktiem. Tas bija revolucionārs pagrieziens rollerslidu attīstībā. Rollerslidas bija tik veiksmīgs izgudrojums, ka sāka attīstīties roller-treki visā pasaulē. Pirmais roller-treks tika atklāts Ņujorkā, blakus rollerslidu veikalam. Nākošie treki tika atvērti Ņūportā (ASV), Rhodas salā (Grieķija) un 1895.gadā Londonā. Kompānijas ‘’RollerMania’’ un ‘’Quads’’ bija vadošie skrituļslidu pārdevēji vairāk kā veselu gadsimtu.

Pirmās vienrindas skrituļslidas ražošanai tika patentētas kompānijā ‘’The Peck&Snyder’’ 1900.gadā – tās bija ar diviem riteņiem. 1905. gadā Ņujorkā John Jay Young sāka ražot vienrindu skrituļslidas ar stiprinājumiem, bet vēl pēc 5 gadiem ‘’Roller Hockey’’ komanda prezentēja vienrindas trīs ritenīšu slidas, kur ritenīši bija piestiprināti ar rāmi pie ādas zābaka.

Pirmās vienrindu skrituļslidas pienaglotas pie zābaka.

Agrīnajiem masveidā ražotajiem skrituļslidu modeļiem bija vairāki dizaina defekti – tās bija grūti uzvilkt kājās un noregulēt, lodīšu gultņi viegli uzsūca netīrumus un mitrumu, ritenīši ātri bojājās, bet bremzes bija diezgan neefektīvas. 1980. gadā divi ASV Minesotas pilsētā dzīvojoši brāļi, Skots un Brennans Olseni, kādā sporta preču veikalā uzgāja veca dizaina skrituļslidu pāri. Abiem radās ideja izstrādāt uzlabotu modeli, kas būtu ideāli piemērots hokejistiem laikā, kad ir noslēgusies sezona. Puiši ķērās pie darba savu vecāku mājas pagrabstāvā – tieši tur tapa leģendārais skrituļslidu zīmols “Rollerblades”, kam bija milzīgi komerciāli panākumi. Ietekmējoties no ledus slidu pamatprincipa – viens asmenis –  skrituļslidu četri ritenīši ir izvietoti vienā līnijā, viens aiz otra un ir izvirzīti tālāk no zābaka.  Tālāk jau brāļi Olsoni adaptēja un pielāgoja skrituļslidu riteņu vienrindu dizainu, kā rezultātā radās nosaukums angļu valodā inline slidošana.

Amerikā skrituļošana 80.-90.gados kļuva par īstu kulta lietu – uz skrituļslidām kāpa ne tikai hokejisti un citi sportisti, bet teju ikviens. Skrituļotāji bija redzami it visur – īpašās arēnās, uz ielām, kafejnīcās.

Vienrindas skrituļslidošanas attīstība sākās 1980. gadā, ko uzsāka hokeja spēlētāji, kas noveda pie šī sporta veida sākotnējās disciplīnas – ielas hokeja. Taču sākotnēji ar šo hokeja veidu nodarbojās tikai neliela grupa entuziastu. Īstais  vienrindas skrituļslidošanas “bums” kopš 80. gadu vidus izraisīja arī citu skrituļslidošanas disciplīnu attīstību.

Ar laiku termins “rollerblade” ASV kļuva par sugas vārdu – ar to sāka apzīmēt visa veida skrituļslidas, apdraudot 1983.gadā dibināto kompāniju “Rollerblade Inc.”, kas ilgu laiku bija pasaulē vienīgais skrituļslidu ražotājs. Mūsdienās pasaulē darbojas jau aptuveni 60 skrituļslidošanas ražotāju, taču “Rollerblade Inc.” ir pārcietis visas vētras, turpina veiksmīgi darboties un lepojas, ka ieviesis pasaulē pirmos poliuretāna zābakus un riteņus, kā arī papēža bremzes un Aktīvo bremžu tehnoloģiju (ABT), kas ļauj ātrāk apgūt skrituļslidošanas prasmes. Interesanti, ka “Rollerblade Inc.” pieder aptuveni 200 patentu un 116 reģistrētu preču zīmju.

Runājot angļu valodā, korekti ir lietot terminu inline skating nevis rollerblading, kā to darīja iepriekš. ‘’Rollerblade’’ kompānija ir inline (vienrindas) skrituļslidu ražotājs nevis sportiskā aktivitāte rollerblading. ‘’Rollerblade’’ ražo skrituļslidas, bet ne visas skrituļslidas ir ‘’Rollerblade’’ slidas. Latviešu valodā šī vārdu spēle nav aktuāla, jo Latvijā vienmēr ir bijis termins ‘’skrituļslidošana’’, kas nav saistīts ar kāda ražotāja vārdu vai zīmolu, vai ritenīšu izvietojumu uz asīm.